Obsah

Inspirace pro váš bytový dům

ZPRÁVY PND TV 2019

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Kdy je čas osázet balkóny?

Ačkoli nás v minulém týdnu potrápila chladná fronta, astrologická zima je už dávno pryč. Na mnohým místech můžeme vidět krásně rozkvetlé trávníky s barevnými květy jako jsou tulipány, narcisi či krokusy. Proč tedy nepřenést tento kousek krásné přírody i na balkóny či parapety oken? Období je na to teď ideální.

Fantazii se meze nekladou

Pokud vás nudí obyčejné truhlíky, využijte třeba staré hrnce, staré misky z kameniny, cedníky nebo staré boty, proutěné košíky nebo si vyrobte dřěvěný truhlík ze starých palet. Osázet se dá uplně jakákoli nádoba, myslete pouze na to, aby měla případně kam odtéct přebytečná voda. Nádoby, které mají uzavřené dno, naplňte nějakou drenáží, např. kamením či keramickými střepy ze starého květináče, dřevěné nádoby před tím vyplňte igelitem, aby voda neprosakovala.

Kdy přesazovat předpěstované sazenice?

Zasadili jste v únoru semínka např. bylinek či rajčat, o která se poctivě s láskou staráte a už byste je rádi přesadili do květináče a umístili na balkón? Nespěchejte! Vzrostlé silné sazenice, které si sami vypěstujeme doma na okně, vysazujeme na venkovní balkony či terasy až po „ledových mužích“, což bývá zpravidla v druhé polovině května. V tomto období už nehrozí, že by teplomilné rostliny pomrzly.

A co ostatní rostliny?

Pokud máte doma zazimované muškáty, je určitě vhodné je začít pořádně přihnojovat a klidně je už můžete dát na balkón na sluníčko, aby víc zesílily. Pozor si dejte jen na noční teploty, pokud předpověď bude hlásit pokles k nule, raději je dejte na noc dovnitř. Koncem dubna i v průběhu května se bude taky dařit i trvalkám, které kvetou v létě a na podzim, případně i hrachu a jahodám. Vysazovat můžete také různé druhy salátů. Venku se bude také dařit bylinkám, jako třeba rozmarýně, oreganu, tymiánu či bazalce. Opět platí - hlídejte noční teploty, pokud by měly klesnout k nule, ukryjte rostliny na noc dovnitř.

Autor: Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.