Obsah

Inspirace pro váš bytový dům

ZPRÁVY PND TV 2019

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Grilování na balkóně

O Češích se říká, že jsme národ milovníků grilování. Stačí hezké počasí a všichni milovníci grilů začínají žhavit ten svůj. A sezóna grilování už zdá se odstartovala. V obchodě je totiž možné vidět celý sortiment na grilování, od grilovacích klobás a sýrů až po samotné grilovací potřeby v podobě venkovních grilů, podpalovacího materiálu, náčiní atp. A dávno jsou pryč časy, kdy se grilovalo pouze na zahradě. Časté je grilování v parcích či ve volné přírodě, ale také ve městech. Na grilování přitom stačí i malý balkónek.

Jak je to ale s právy o povinnostmi při grilování na balkóně?

Zákon grilování na balkóně výslovně nezakazuje. Nový občanský zákoník však říká, že se máme chovat tak, abychom kouřem, pachem, hlukem a podobnými věcmi neobtěžovali sousedy víc, než je v okolí našeho domu běžné. A právě přiměřenost místním poměrům je zde podstatná. Pokud byste sousedy kouřem obtěžovali často a nedbali jejich stížností, je pravděpodobné, že by sousedé u soudu mohli obstát. Než-li tak grilování na balkoně zrealizujete, doporučujeme následné.

1. Domovní řád 

Domovní řád je jakási vnitřní regulace pro obyvatele domu. Určuje jejich jednotlivá práva a povinnosti. Doporučujeme tedy do něj nahlédnout a detailně si ho prostudovat. Vyhnete se tak nepříjemnostem, které by pramenili z jeho porušování. O domovním řádu jsme vás informovali v článku K čemu slouží domovní řád?.

2. Komunikujte se sousedy a buďte k nim ohleduplní

Dříve než rozpálíte gril je také vhodné informovat sousedy a zeptat se jich, zdali jim nebude vadit případný kouř. Zabráníte tak zbytečnému nedorozumnění a nepošramotíte si vaše dobré sousedské vztahy. Zkuste si říct, jakbyste se asi cítili vy, pokud byste zrovna na balkón pověsili čerstvě vyprané prádlo a soused by vám ho zasmradil kouřem, o kterém vás předem neinformoval? Nejspíš byste zuřili. Pokud však sousedé budou předem se situací obeznámeni, můžou se podle toho zařídit.

3. Požární bezpečnost

Pokud jste se seznámili s domovním řádem a informovali jste sousedy, kteří nemají s grilováním žádný problém. Můžete spustit akci "grilování". Je však vhodné být připraven i na situaci, kdyby došlo k náhlému vzplanutí okolí např. vlivem nerovné podlahy. Pozor si také dejte na suché předměty v okolí, i suchý truhlík může zapříčinit neštěstí. U plynové grilu určitě nekuřte a plynové láhvi zajistěte stín. Výborným pomocníkem je při požárech univerzální hasicí sprej, kterým požár uhasíte v zárodku než se stačí rozšířit a napáchat velké škody.

Autor: Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.