Obsah

Inspirace pro váš bytový dům

ZPRÁVY PND TV 2019

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Bezpečnost zvířat na balkóně

Máte doma malé zvířecí miláčky, kterým umožňujete volný pohyb po balkoně, potom byste měli myslet především na jejich bezpečí. Nehrozí jim náhlé vypadnutí z balkónu? Nemůže na ně zaútočit dravý pták? Nebo nehrozí, že někam strčí svoji tlapku či hlavu a už ji nevytáhnou ven?

Nejčastějšími domestikovanými zvířátky jsou kočka a pes, k velmi oblíbeným patří pak drobní hlodavci od zakrslých králíčků, morčat, osmáků či  křečků, další oblíbenou domácí kategorií jsou ptáci, nejčastěji andulky či papoušci. Všem těmto zvířátkům můžete zpestřit jejich život tím, že jim umožníte venkovní pobyt na balkóně, který pro ně můžete navíc vybavit např. jejich pelíškem, hračkami či prolízačkami, v horkých dnech některá zvířátka ocení i menší bazének. Vždy však pamatujte na jejich bezpečí.

Bezpečnostní sítě

Bezpečný výběh na vlastním balkoně můžete zvířátkům zajistit pomocí ochranné sítě, nejen že zabrání jejich případnému vypadnutí ale zabrání i případnému útoku dravého ptáka. Vedlejším efektem pak je i to, že vám svými výkali nebudou balkón znečišťovat jiní ptáci.

Při výběru sítě si dejte pozor na vhodný materiál a tloušťku sítě, aby ji zvířátka jen tak snadno nerozkousala či nerozdrápala. Při montáži myslete na to, aby byl balkón zcela sítí zakrytý a byl v dostatečné výšce. Zvířátka jsou chytrá a obzvlášťě pro kočky není problém po síti vyšplhat.

Zabečpečte mezery v zábradlí

Některé typy balkónů mají mezery, a ty bývají různě široké, to samé platí i u mezer v dolní části zábradlí, které navazuje na podlahu. Přesně to jsou místa, která byste měli zkontrolovat, jestli je není potřeba něčím ucpat, aby se do nich zvířata omylem nezasekla či se o ně jakkoli nezranila. Jednoduchým řešením je místa něčím vyplnit, poslouží třeba starý molitan nebo květináč, které místo plně překryje a zabrání tak zvědavým zvířátkům v šátrání.

Pozor na nábytek

Máte na balkoně nějaký nábytek? Ať už třeba stůl se židlemi, nebo nějaký regál, na kterém máte umístěny truhlíky a květináče? Potom byste měli zkontrolovat jejich stabilitu a jestli nehrozí, že by je zvířata mohli na sebe náhodou převrhnout.

Autor: Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.